GymBeam

Stadion Zagłębia Lubin

Miedziowi rozgrywają swoje domowe mecze na Stadionie Zagłębia Lubin. Obiekt leży przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 98, nieopodal drogi krajowej numer 3. Z datę otwarcia Stadionu Zagłębia uznaje się 14 marca 2009, kiedy to na jego murawie odbył się mecz inauguracyjny z Górnikiem Łęczna.

Stadion Zagłębia Lubin - podstawowe fakty

Stadion Zagłębia Lubin znajduje się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 98, nieopodal drogi krajowej numer 3. Jego właścicielem jest Zagłębie Lubin Spółka Akcyjna. Oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce 14 marca 2009 roku, kiedy to podczas meczu inauguracyjnego Zagłębianie podjęli zawodników Górnika Łęcznej. Spotkanie skończyło się wynikiem 3:0 na korzyść gospodarzy. Stadion jest w stanie pomieścić 16 068 widzów. Obiekt wyposażono w boisko o klasycznych wymiarach 105 x 68 m. Budowa kompleksu kosztowała około 130 milionów złotych.

Od powojennych zgliszczy do czasów nowoczesności - historia stadionu

Pierwszy lubiński klub piłkarski

Gdy Polska wstawała z kolan po dopiero co zakończonej Drugiej Wojnie Światowej, dolnośląski Lubin zaczął szybko wzmagać lokalną działalność sportową. Pierwsze oficjalne mecze piłki nożnej miały miejsce już w roku 1945, a rozgrywano je na boisku przy ulicy Kościuszki. Lokalna drużyna występująca wówczas w barwach Lubina znana była pod skrótową nazwą OMTUR. Niestety, boisko zostało wkrótce zniszczone przez radzieckie ciężkie pojazdy wojskowe.

Stadion OSIR

W kolejnym roku, to jest 1946, przy ulicy Odrodzenia powstał nowy obiekt, na którym od tamtej pory odbywały się mecze piłki nożnej. Po 10, a następnie kolejnych 15 latach przeszedł on dwie gruntowne przebudowy. Niestety drugi remont stadionu OSIR mocno się przedłużał, co zmusiło klub do rozgrywania swoich spotkań na boisku żwirowym, a także na murawach sąsiednich drużyn.

Stadion Górniczy

Sytuacja obiektu sportowego przy ulicy Odrodzenia nie ulegała zmianom, w związku z czym podjęto decyzję o budowie nowego stadionu - Stadionu Górniczego. Prace rozpoczęto 29 czerwca 1972 roku, a zakończono 5 września tego samego roku. Obiekt powstał w bardzo nietypowy sposób - jego trybuny zostały umieszczone na usypanych wałach ziemnych. Stadionu Górniczego używano tymczasowo do momentu wybudowania nowego kompleksu sportowego o wyższym standardzie.

Stadion GOS

Stadion GOS miał zastąpić tymczasowy obiekt zwany Stadionem Górniczym. Budowę GOS-u rozpoczęto w latach siedemdziesiątych, niemniej jednak jego otwarcie miało miejsce dopiero 22 lipca 1985. Tego dnia rozegrano inauguracyjny mecz, w trakcie którego drużyna Zagłębia Lubin podjęła Pogoń Szczecin. Spotkanie zakończyło się remisem. Na trybunach zasiadło ponad 30 tysięcy widzów. W momencie powstania Stadion GOS był jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów tego typu w Polsce.

Nowy stadion

Historia i budowa nowego obiektu

Nowy stadion wybudowano na miejscu starego. Nie stanowi on jednak zmodernizowanej wersji swojego poprzednika. Stary obiekt został zburzony w około 70%, a nowy stworzono od podstaw. Budowa obecnego stadionu Zagłębia Lubin zaczęła się 18 września 2007. Odbyła się ona w dwóch etapach. W trakcie pierwszego z nich przygotowano płytę oraz trzy z czterech trybun. Taktyka ta umożliwiła jak najszybsze rozpoczęcie rozgrywek na obiekcie. W drugim etapie budowy postawiono czwartą, brakującą trybunę oraz przeprowadzono prace wykończeniowe.

Nowy stadion - dane techniczne

Obecny stadion Zagłębia Lubin to nowoczesny i solidny obiekt. Spełnia on kryteria 3 Kategorii UEFA, co uprawnia go do organizowania meczów na wysokich szczeblach europejskich. Wszystkie miejsca na stadionie są zadaszone. Dach osadzony został na stalowej konstrukcji podpieranej przez 52 betonowe słupy. Obiekt oświetla z kolei 150 reflektorów o całkowitej mocy 2000 luksów, co pozwala na nagrywanie rozgrywanych na nim rozgrywek sportowych w jakości HD.

W głównym sektorze trybun znajduje się nowoczesne i rozbudowane centrum prasowe. Składają się na nie dwa studia telewizyjne, 10 stołów prasowych, jedno oszklone pomieszczenie prasowe, 10 stanowisk komentatorskich oraz stanowiska dla kamerzystów. Oprócz tego obiekt wyposażony został w 600 miejsc kategorii VIP, 100 miejsc kategorii SuperVIP oraz 32 miejsca dla niepełnosprawnych.

Z myślą o kibicach

Trybuny stadionu Miedziowych zaprojektowane zostały w sposób, który sprzyja dopingowi oraz gorącej atmosferze w trakcie rozgrywek. Arenę wyposażono w jednoczęściową widownię o wysokości 14 metrów, której pierwsze krzesełka wyrastają zaledwie 5,5 metra od linii boiska.


Zobacz również

Adresul. Marii Skłodowskiej-Curie 98
59-300 Lubin
Pojemność16 068
Oświetlenie2000 lux
Kosztokoło 130 mln złotych