GymBeam

Stadion Lecha Poznań

Kolejorz rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim w Poznaniu. Obiekt nosił do niedawna nazwę INEA Stadion, która przestała być jednak aktualna po rozwiązaniu umowy sponsoringowej 30 czerwca 2018 roku. Stadion Lecha Poznań jest położony przy ulicy Bułgarskiej 17. Stanowi własność miasta Poznań. Nowy stadion został oddany do użytku 20 września 2010 roku.

Stadion Lecha Poznańfot. Wikipedia

Stadion Lecha Poznań – podstawowe fakty

Stadion Lecha Poznań znajduje się przy ulicy Bułgarskiej 17. Jest własnością miasta Poznań, a klub dzierżawi go wraz z zależną spółką Marcelin Management od roku 2011. Oficjalne otwarcie nowego stadionu odbyło się 20 września 2010 roku – zorganizowano na nim koncert Stinga. Inauguracja miała natomiast miejsce 30 września 2010 roku podczas meczu Lech Poznań – Red Bull Salzburg (2:0).

Stadion  może pomieścić 42.837 widzów. Boisko ma wymiary 105 x 66 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 750 milionów złotych.

Historia Stadionu Miejskiego w Poznaniu

Przeprowadzka ze stadionu na Dębcu

Budowę obiektu w Poznaniu rozpoczęto w 1968 roku. Betonowe miejsca na ławki oraz korona stadionu zostały usytuowane na wale ziemnym. Trzy trybuny wybudowano w charakterystycznym kształcie podkowy. Lech Poznań rozegrał tu pierwszy mecz 23 sierpnia 1980 po przeprowadzce z obiektu na Dębcu (ul. 28 Czerwca). Spotkanie z Motorem Lublin zakończyło się remisem 1:1.

Nowe jupitery

Sześć lat później wybudowano cztery charakterystyczne 56-metrowe maszty z jupiterami, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Oświetlenie o mocy 1890 luksów zaprezentowano po raz pierwszy na meczu eliminacyjnym do ME Polska  - Grecja (2:1). W 1984 roku, 8 kwietnia padł rekord frekwencji na stadionie. Lech zmierzył się z Widzewem, a porażkę (0:1) Kolejorza obejrzało 45 tysięcy widzów. Obiekt nie był modernizowany przez bardzo długi czas. Jedyną przeprowadzoną zmianą było zainstalowanie plastikowych krzesełek na początku lat dziewięćdziesiątych.

Budowa nowego stadionu

Gruntowną przebudowę obiektu rozpoczęto w 2002 roku. Modernizacją zajęło się przedsiębiorstwo Modern Construction Systems. Dobudowano czwartą trybunę zamykającą kształt podkowy i zwiększającą pojemność stadionu o 8124 miejsca. Remont trwał 2 lata. W 2006 roku czwarta trybuna uzyskała zadaszenie, a murawa podgrzewanie. Rozpoczęto też budowę trybuny numer 2, która zajęła miejsce starego „kotła”. Przyznanie Polsce i Ukrainie organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku sprawiło, iż władze Poznania zdecydowały o zmianie projektu nowego stadionu. Arena miała pomieścić około 45.000 kibiców.

Nowy stadion miejski w Poznaniu

Prace nad nowym stadionem trwały do września 2010 roku. Wszystkie trybuny otrzymały szersze, niż planowano, składane krzesełka. Z tego powodu docelowa pojemność wyniosła 42.837 widzów, a nie 45.000. Zadaszenie obiektu tworzy membranowe poszycie w kolorze jedwabiu.

Trybuny

Stadion Miejski w Poznaniu ma cztery trybuny:

  • Trybuna nr 1 – pojemność 12.481. Główna trybuna przeznaczona dla piłkarzy, dziennikarzy i gości specjalnych. W jej skład wchodzi też podziemny parking.
  • Trybuna nr 2 – pojemność 9.610. Trzypoziomowa przeznaczona dla kibiców. Znajduje się w niej tzw. „kocioł” – miejsca przeznaczone dla fanatyków Kolejorza.
  • Trybuna nr 3 – pojemność 14.033. Pięć kondygnacji dla kibiców. Pozostałą powierzchnię zajmują magazyny, zaplecza i sale konferencyjne.
  • Trybuna nr 4 – pojemność 6.749. Czterokondygnacyjna dla widowni. Na niej znajdują się też miejsca dla niepełnosprawnych kibiców.

Stadion LechaPoznan trybuny
fot. lechpoznan.pl

Murawa

Murawa na stadionie Lecha była wymieniana już kilkunastokrotnie (II kw., rok 2018). Stadion nie posiada szklanego zadaszenia, a konstrukcja obiektu nie pozwala na swobodny przepływ wiatru, ani dostęp naturalnych promieni słonecznych. Niektórzy twierdzą, iż stadion Lecha to jeden z najgorszych dla wzrostu murawy obiektów w Europie, a osoby dbające o jej stan mówią, iż obiekt nigdy nie obejdzie się bez specjalnych lamp. Płyta boiska jest podgrzewana.

Dojazd na stadion i zwiedzanie

Dojechać na stadion można za pomocą autobusów A, 50, 63, 91 i 116, tramwajów 1, 6, 13, 15 oraz samochodem.

Stadion posiada bogatą ofertę wycieczek. Dostępne jest zwiedzanie standardowe, z Koziołkiem, z piłkarzem, zwiedzanie ekskluzywne oraz wycieczki w dniu meczowym. Ceny wahają się od 10 do 200 złotych, przy czym w najbogatszych pakietach w cenie jest posiłek w restauracji klubowej oraz pamiątka klubowa.

W sąsiedztwie obiektu znajduje się restauracja 12 Sports Bar & Restaurant o powierzchni blisko 400 m2. Za 4. trybuną znajduje się plac zabaw dla dzieci i namiot z lodowiskiem czynnym od listopada do marca. Pod 1. trybuną ulokowano natomiast Klub Muzyczny B17 o powierzchni ponad 1000 m2 mogący pomieścić blisko 1500 gości. W klubie odbywają się liczne wydarzenia biznesowe i komercyjne, takie jak konferencje, bankiety, targi i prezentacje. Nieopodal znajduje się propozycja dla osób dbających o tężyznę fizyczną – siłownia Fit For Free. Na terenie obiektu znajdziemy także sklep, w którym możemy kupić oficjalne pamiątki klubowe.


Zobacz również

Adresul. Bułgarska 17
60-320 Poznań
Pojemność42 837
Oświetlenie1960 lx
Rekord frekwencji45 000 widzów (Lech Poznań – Widzew Łódź 8.04.1984)
Koszt747 mln zł