GymBeam

Stadion Górnika Zabrze

Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu - najważniejsze informacje.

Stadion Górnika Zabrze znajduje się przy ulicy Roosvelta 81. Aktualnie mieści nieco ponad 24 tysiące widzów. Docelowo jego pojemność ma sięgnąć 31 871 miejsc dla kibiców. Wymiary boiska wynoszą 105x68 metrów.

Stadion ma ważne miejsce w piłkarskiej historii, bowiem swoje mecze rozgrywała na nim polska reprezentacja. Było to dokładnie 7 spotkań - od towarzyskich przez eliminacyjne do turniejów Mistrzostw Świata i Europy.

Gornik-Zabrze-stadion

fot. roosevelta81.pl

Historia pewnej niemieckiej inwestycji - powstanie stadionu.

Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu został wybudowany przez Niemców. Jego budowę planowali oni już w latach 20. XX wieku. Ostatecznie stadion został oddany do użytku w 1934 roku i na jego patrona wybrano Adolfa Hitlera.

Projekt nowego stadionu w całości wykonał niemiecki inżynier Gustaw Allinger. Do realizacji projektu przystąpiono w marcu 1933 roku. Budowę stadionu skończono już we wrześniu następnego roku. Wówczas do użytku tylko część stadionu: obiekt i kilka rzędów płaskich trybun.

Rok później do użytku został oddany budynek główny z całym zapleczem tzn. szatniami i pomieszczeniami gospodarczymi.  Podczas otwarcia stadionu nie brakowało nazistowskich symboli, co miało tylko potwierdzać, że stadion to niemiecka inwestycja. Wówczas na trybunach można było zauważyć flagi i plakaty z wizerunkiem nazistowskiego orła oraz swastyką.

Pierwszy mecz.

W 1935 roku rozegrano pierwszy w historii mecz piłki nożnej na tym obiekcie. Przeciw sobie stanęły wówczas polska oraz niemiecka reprezentacja ludności śląskiej.

Dopiero 13 lat później stadion stał się areną zmagań powstałego w tym czasie klubu sportowego Górnik Zabrze. Miało to związek z klęską Niemców w II wojnie światowej i tym samym zajęciem obiektu przez władze radzieckie, które w 1948 roku przekazały zabrzańskiemu samorządowi prawa do stadionu. Jako że w późniejszych latach Górnik Zabrze radził sobie bardzo dobrze w sportowych zmaganiach, to mecze na stadionie zaczęły cieszyć się ogromną popularnością wśród kibiców. 

Niemiecka inwestycja w polskich rękach – modernizacje.

Miejscowy klub święcił sukcesy w rywalizacji sportowej, tłumy widzów oglądały jak Górnik Zabrze zdobywa pierwszy w historii tytuł Mistrza Polski.

Postanowiono częściowo zmienić ułożenie trybun tak, aby zwiększyć pojemność stadionu. Udało się to zrobić, zmieniając geometrię płaskich trybun. Wtedy możliwe stało się zamontowanie większej ilości rzędów. Ponadto w 1965 roku podniesiono większość sektorów trybun. Dzięki tym zabiegom udało się zwiększyć znacznie pojemność stadionu.

W 1967 roku na stadionie pojawiło się sztuczne oświetlenie, które spełniało swoją funkcję aż do 2011 roku, kiedy to za trybuną zachodnią zamontowano ogromną tablicę świetlną.

Zmiana patrona i przebudowa.

Zmiana patrona nastąpiła dopiero w 2004 roku i w jej wyniku stadion otrzymał imię Ernesta Pohla - piłkarskiej legendy klubu z Zabrza.

Stadion-Gornika-Zabrze-przebudowa

fot. Wikipedia

W 2011 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa stadionu i od tego roku częściej zaczęto używać nazwy marketingowej stadionu, tzn. Arena Zabrze. W wyniku komplikacji oraz wycofania się inwestora z wykonania przebudowy, prace modernizacyjne trwają do dziś.

Najnowsze prace modernizacyjne.

Aktualnie ze stadionu mogą korzystać zarówno klub jak i kibice. Do dyspozycji piłkarzy oraz pracowników klubu jest murawa wraz z całym zapleczem.

Klub z myślą o kibicach zrezygnował z dwóch boisk treningowych na wschód od stadionu i zamiast nich utworzył rozległy parking. W sąsiedztwie znajduje się plac reprezentacyjny, na którym umieszczono kasy biletowe. Ponadto stadion pochwalić się może także nowoczesnym centrum dowodzenia.

Gornik-Ruch-2016

fot. roosevelta81.pl

Pierwszy mecz piłkarski na zmodernizowanym stadionie im Ernesta Pohla w Zabrzu rozegrano w lutym 2016 roku, kiedy to podczas Wielkich Derbów Śląska zmierzyły się ze sobą drużyny Górnika Zabrze oraz Ruchu Chorzów.

 


Zobacz również

Adres

ul. Roosevelta 81, Zabrze Pojemność