GymBeam

Stadion Legii Warszawa

Wojskowi rozgrywają swoje mecze na Stadionie Miejskim Legii Warszawa imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stadion jest położony przy ulicy Łazienkowskiej 3. Obiekt jest własnością miasta Warszawy, które dzierżawi go Spółce Akcyjnej Legia Warszawa. Nowy stadion został oddany do użytku w 2010 roku.

Stadion Legii Warszawa - podstawowe fakty

Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ulicy Łazienkowskiej 3. Jest własnością miasta stołecznego Warszawy. Umowa dzierżawy pomiędzy miastem a klubem obowiązuje od 1 sierpnia 2002 roku. Oficjalne otwarcie nowego stadionu nastąpiło 7 sierpnia 2010 roku. W meczu inauguracyjnym Arsenal Londyn pokonał warszawski klub 6:5. Stadion może pomieścić 31.103 widzów. Boisko ma wymiary 105 x 68 m. Szacowany koszt budowy wyniósł 460 milionów złotych.

Stadion-Legii-Warszawa fot. Wikipedia

Od Agrykoli po kompletną rozbiórkę - historia stadionu

Agrykola i przenosiny na Łazienkowską

Przenosiny klubu z Wołynia do Warszawy zapoczątkowały historię rozgrywania meczów w stolicy. Pierwsze inauguracyjne spotkanie rozegrano w 1917 roku na stadionie Agrykoli z Polonią Warszawa. Mecz zakończył się remisem 1:1. Warto podkreślić, iż było to jedyne warszawskie boisko nadające się do rozgrywania meczów o stawkę.

Cztery lata później (1921 r.) podpisano umowę o dzierżawę terenu na Łazienkowskiej. Pracę nad nowym stadionem rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Przy budowie obiektu wykorzystano pomoc wojska, które organizowało na nim imprezy o charakterze militarnym, np. pokazy bitew.

Powstanie Stadionu Wojska Polskiego

Budowę Stadionu Wojska Polskiego rozpoczęto w 1929 roku. Główna trybuna mogła pomieścić 5.000 widzów. Wokół murawy wybudowano bieżnię oraz tor kolarski. Obiekt oddano do użytku w 1930 roku. W meczu inauguracyjnym (9 VIII 1930 r.) warszawski klub podjął drużynę CF Europa Barcelona - spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Dwa tygodnie później, w niedzielę, rozegrano pierwszy mecz ligowy pomiędzy Legią a Czarnymi Lwów, który także zakończył się bramkowym remisem. Pierwsze spotkanie reprezentacja Polski rozegrała w tym samym roku 26 października, kiedy to pokonała Łotwę 6:0.

Okres wojenny i powojenny

Wybuch II wojny światowej w 1939 roku rozwiązał wszystkie sekcje sportowe, a stadion przeszedł w posiadanie Niemców, którzy dbali o obiekt i organizowali na nim zawody żołnierskie. Stadion przy Łazienkowskiej zdewastowano podczas ofensywy sił zbrojnych ZSRR.

Koniec wojny zapoczątkował odbudowę obiektu. W 1956 roku Legia doczekała się hali sportowej. Koniec lat pięćdziesiątych przyniósł również rekordy frekwencji na stadionie. Spotkanie Pucharu Europy ze Slovanem Bratysława oglądało 40 tys. Kibiców.

Modernizacje w ostatnim dwudziestoleciu

Ostatnie dwudziestolecie funkcjonowania obiektu to niewielkie modernizacje, będące jedynie przystankiem w drodze do wybudowania nowego stadionu. Rozbiórkę starego obiektu oraz przynależących do niego budynków rozpoczęto 17 listopada 2008 roku.

Nowy stadion

Budowa nowego obiektu

Budowa nowego stadionu została poprzedzona wieloma negocjacjami i nieudanymi projektami. Zaakceptowana koncepcja stadionu otrzymała miejską dotację w wysokości 460 milionów złotych. Pierwszy etap budowy rozpoczął się 17 listopada 2008 roku. W czerwcu 2010 roku ukończono budowę trybun o łącznej pojemności 27.000 widzów. Oficjalna inauguracja nowego obiektu miała miejsce 7 sierpnia. Legia podjęła londyński Arsenal - mecz zakończył się wynikiem 5:6 dla gości z Anglii.

Pojemność nowego stadionu Legii

Projekt ukończono 11 maja 2011 roku, kiedy to oddano do użytku Trybunę Zachodnią. Stadion posiada obecnie 31.103 miejsc siedzących. Jego konstrukcja pozwala na pomieszczenie 33.609 osób, aczkolwiek jedynie w przypadku, gdy część osób zajęłaby miejsca stojące, na co nie pozwala polskie prawo.

Oświetlenie i zadaszenie

Płyta boiska jest oświetlona światłem o wydajności 2000 luksów, umożliwiającej transmisję spotkań w jakości HD. Stadion posiada też oświetlenie iluminacyjne pozwalające na tworzenie ciekawych efektów graficznych. Obiekt jest zadaszony membraną o całkowitej powierzchni 18.000 m2.

Trybuny, telebimy i monitoring

Stadion Legii Warszawa Trybuny fot. legia.com

Położenie trybun nie zmieniło się względem starego stadionu. Na obiekcie znajdują się dwa telebimy umiejscowione po obu narożnikach boiska. Każdy z nich waży 7 ton i mierzy 9,4 x 5,4 metra. Stadion wyposażono ponadto w zaawansowany system monitoringu oraz bramki wejściowe posiadające czytniki Vario Gate, umożliwiające odczytywanie różnych typów biletów.

Parking

Stadion posiada wewnętrzny, dwukondygnacyjny parking. Pierwszy poziom mieści 387 samochodów, natomiast drugi 392. Parking dla VIP-ów wybudowano przed główną trybuną i mieści 18 aut. Kibice mogą też parkować swoje auta przy ulicach sąsiadujących ze stadionem.

Pozostałe udogodnienia i muzeum

Na promenadzie kibice mają dostęp do 12 obiektów gastronomicznych oraz SportBaru, w którym można zjeść i napić się alkoholu. Sympatyków Legii ucieszy z pewnością obecność FANSTORE, w którym można zakupić odzież oraz pamiątki klubowe.

Na stadionie znajduje się Muzeum Legii. Ulokowano je pod trybuną północną (Żyletą). Jego zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się w godzinach od 11:00 do 19:00. W weekendy jest zamykane o godzinie 17:00.


Zobacz również

Adres

ul. Łazienkowska 3, 00-449 Warszawa Pojemność